HOS GELDINIZ

HOS GELDINIZ
LUTFEN RESME TIKLA

KASTAMONU ARAC ASAGI OBA KOYU

KASTAMONU ARAC ASAGI OBA KOYU
ARAC DAN HABER GAZETESI TIKLA OKU

CANLI TV

CANLI TV
TIKLA CANLI TV IZLE

Facebook-badge

SAYFAMA HOSGELDINIZ

SAYFAMA HOSGELDINIZ
butun dergiler burda TIKLA VE OKU

bartin inkum

bartin inkum
BARTIN INKUM

gurul gurul akan kastamonu dereleri

gurul gurul akan kastamonu dereleri
KATAMONU DERELERI CAYLARI

WEB SAYFAMA HOSGELDINIZ

WEB SAYFAMA HOSGELDINIZ
HOS GELDINIZ TIKLA OKU

maandag 8 augustus 2011

Yüreğinin Götürdüğü Yere Git

Yüreğinin Götürdüğü Yere Git: "
İşte size içinizi ısıtacak sıcacık bir kitap, hiç bitmesinisteyeceğiniz bir öykü..

İlaria, 80 yaşındaki anneannesiyle birlikte aynı evdeyaşamaktadır. Annesini küçükken trafik kazasında kaybetmiş, gerçek babasınınvarlığını çok sonra anneannesinden öğrenmiş, kalbi kırık bir genç kızdır İlaria.

Annesiz babasız büyüyen İlaria, küçüklüğünden bu yanayaşadığı travmalardan olsa gerek, kendisiyle ve dış dünyayla barışık değildir.Kendisini hiç anlamadığını düşündüğü anneannesiyle konuşmaktan hiç hoşlanmaz. Nezaman konuşmaya başlasalar tartışırlar. 18 yaşına basınca İlaria, artık özgürolduğunu düşünür ve anneannesinin yanından kaçarcasına uzaklaşıp Amerika’yagider. Kalbi kırık anneanne, İlaria’nın gidişiyle yalnız kalır ve beraberlerkenonunla iletişim kurmaya çalıştığı, ama her defasında başarısız olduğu için,yokluğunda ona bir mektup yazmaya karar verir. Daha doğrusu bir günlük tutar.Böylece Iliara Amerika’dan döndüğünde -eğer anneannesi ölmüş olursa- busatırlar İlaria’ya anneannesinden bir hatıra olarak kalacaktır. İlaria’yakendini ancak bu şekilde anlatabileceğini düşünür.

Biz İlaria’yı hiç duymuyoruz. Kitaptaokuduğumuz 80 yaşındaki anneannenin gün aşırı torununa yazdığı mektup biçimligünlükler…

Torununa, yapabileceği asıl anlamlı yolculuğun içineyaptığı yolculuk olduğunu vurgulayan anneanne, istediği hedefe ancak ve ancak yüreğininsesini dinlediğinde ulaşabileceğini söylüyor.

Alıntılar:

“Günlergeçiyor ve ben hiçbir karar alamıyordum. Sonra, işte bu sabah, gül bunu önerdi.Ona bir mektup yaz, onunla yarenlik ettiğin günlere ait küçük bir günce tutdedi. Ve işte şimdi burada, mutfaktayım. Önümde senin eski bir defterin,ödevlerini yaparken zorlanan bir çocuk gibi kalemimin ucunu kemiriyorum. Birvasiyet mi bu? Hayır, öyle sayılmaz. Daha çok, seni yıllarca izleyecek, beniyakınında hissetmek isteyince okuyabileceğin bir şeyler. Korkma, sana ne vaazvereceğim, ne üzeceğim. Yalnızca bir zamanlar ikimizi sarmalayan ve sonyıllarda yitirdiğimiz o içtenlikle seninle biraz çene çalacağım. Çok uzun süreyaşadığım ve pek çok kişi yitirdiğim için artık biliyorum ki, ölüleryokluklarıyla değil de, -onlarla bizim aramızda- söylenmeden kalan sözleryüzünden keder verirler asıl.”

“Bedenimizinçevresinde görünmez bir zırh oluşması ergenlik döneminde başlar. Bu zırh budönemde oluşur ve ergin yaşam boyunca kalınlaşır. Gelişimi biraz incininkinebenzer. Yara ne kadar büyük ve derinse, çevresinde oluşan zırh da o kadar güçlüolur. Ama sonra zamanla çok uzun süre giyilen bir giysi gibi, en çok kullanılanyerlerinden yıpranır. Dikişleri atar ve ani bir hareket sonucu yırtılır.Başlangıçta hiçbir şey fark etmezsin. Zırhının hala seni sıkıca sardığınısanırsın. Ama bir gün birdenbire aptalca bir şey karşısında bir çocuk gibinedenini bilemeden ağlamaya başlarsın.”

“Akmayangözyaşları kalpte birikirler, zamanla kabuk tutarlar ve kirecin çamaşırmakinesini tıkaması gibi kalbi tıkayıp felç ederler.”

“Sana krep pişirmeyi öğretmemi anımsıyor musun? Sana, onları tavaya attığındatavaya düz düşmeleri gerektiğinden başka her şeyi düşünmelisin derdim. Bütündikkatini havadaki kreplere verirsen, çarpık düşeceklerine ya da fırınayapışacaklarına emin olabilirsin. Komik ama, her şeyin merkezine, tam yüreğinevurmak için gereken, yalnızca dikkatin dağılmasıdır”

“Emin olduğum tek şey, çevre görünümününburalarda yaşayan insanların kişiliklerini etkilediğidir. Ben genellikle böylesert ve buruk bir insansam, sen de öyleysen, bunu Carso’ya, onun aşındırmagücüne, renklerine ve onu kamçılayan rüzgara borçluyuz. Biz Umbria tepeleriarasında doğmuş olsaydık, daha yumuşak olurduk. Hiddet bizim huyumuz olmazdı.Daha mı iyi olurdu? Bilmiyorum. Yaşanmamış olan bir koşulun hayali kurulamaz.”

“Yalnızca acı insanı geliştirir. Ama acıylagöğüs göğüse gelmelisiniz. Kaçmaya çalışan ya da ağlayıp sızlayan kaybetmeyemahkumdur.”

“Büyürken, yanlışların yerine doğruları koymakistediğinde şunu anımsa: Yapılacak ilk devrim, insanın kendi içine yapacağıdır.Evet, ilk ve en önemli devrim budur. İnsan, kendi hakkında bir düşünceye sahipdeğilken, bir düşünce uğruna savaşmak, yapılabilecek en tehlikeli şeylerdenbiridir.”

“Önündepek çok yol açılıp sen hangisini seçeceğini bilemediğin zaman, herhangi birine,öylece girme, otur ve bekle. Dünyaya geldiğin gün nasıl güvenli ve derin derinsoluk aldıysan, öyle soluk al, hiçbir şeyin senin dikkatini dağıtmasına izinverme. Bekle ve gene bekle. Dur, sessizce dur ve yüreğini dinle. Seninlekonuştuğu zaman kalk ve yüreğinin götürdüğü yere git.”

Aranızda bu kitabı okumayan varsa tavsiye ediyorum. Okadar akıcı, üslubu o kadar içten ve içeriği öylesine dopdolu ki, bir soluktaokuyup bitirecek ve çok seveceksiniz.

##

Yazar: Susanna Tamaro
Çeviren: Eren Cendey
Can Yayınları
Sayfa sayısı: 160
"

Geen opmerkingen:

Een reactie posten

yanan mum atesi

yanan mum atesi
BIR MUM BIR MUMU ATESLESE KENDINDEN HIC BIR SEY KAYBETMEZ LUTFEN ISIGA TIKLA VE SENDE MUM ISIGINDAN EDEBIYAT DUNYASI NA DAL TIKLA

haberler com

haberler com
HABERLER COM TIKLA

TURK ISLAM BIRLIGI

TURK ISLAM BIRLIGI
NIZAMI ALEM TIKLA VE BAK

turk islam birligi

turk islam birligi
TURK ISLAM BIRLIG TIKLA

nutuk

nutuk
nutuk tikla ve oku

FIKIRDE GENIS DIMENTIONAL BAKIS ACISI -UCUNCU BOYUTTAN - DORDUNCU BOYUTA

18 AGUSTOS 2011

FIKIRDE GENIS BAKIS ACISI

1453 de buyuk fatih 4 mehmet fatih sultan mehmet ORTODOX kilisesinin merkezi BZANTIUM u yeni yivli toplari ile doverken. ISTANBUL adini tarihe kaziyan , ve ilk aydinlanma cagi olan RONESANS in kapilarini ardina kadar acan turk fatihi, TURK- ISLAM MEDENIYETI OSMANLI IMPARATORLUGUNUN sinirlari, dunyanin hayranlikla kabul ettigi bir insanlik, asri saadeti osmanide, Belkide ilk multi kulturel, dini, milli , mezhebi ve etnik mozaikten dunyanin yedi kitasina medeniyetin, kopru, kervansaraylari simdinin lux 5 yildizli otellerine es , hamamlari, vakif ve zaviyeleri, ile , insani medeniyetin caginin en muhtesem , KANUNI SULTAN SULEYMAN ILE adalet, hukuk ve geleneksel bir buyuk inkisafin adi olarak viyanadan, arnavutluk, bosna, polanyadan, macaristandan romanya dan bosnaya, adriatik den balkanlardan , anadoluya uzanan, azarbaycandan ozbekistan tacikistandan kazakistan , taklamakan collerinden , mevlananin babasi celalettini ruminin sehri belh den ccinsetti diyarinda kazandan UYGHUR TURK CHINA ISLAMIC CONTRY OFF TURKISTAN a .

1923 23 nisanindan TURKIYE CUMHURIYETI MEDENIYETINE KADAR 2023 SENESI 100 . KURULUS YILINDA NACIZANE KENDI CAPINDA EDEBI, SANAT, MUZIK, KULTUR VE TANITIM, KENDI KULTURU ILE YOGRULAN , DERIN KOKLERINDE, ASLINI VE KOYUNU, VATANINI , BUYUK TURKIYE SEVDASINDA YOGRULAN.

TURK - ISLAM SENTEZI BUYUK DOGU AKINCILARI NECIP FAZIL KISAKUREKTEN, MEFKURESI ISLAMI VAHIY KAIDELERINI HAYATA HAKIMIYETI MUCADELESINDE SAIDI NURSIDEN ILHAMI CIHADI ILMI ILE HUSEYIN VELIOGLU VE ONUN HIZBUL CIHADI ONDERLIGINDE, 2011 SENESI YILDIZ SAVASLARI, EVRENSEL VE BILIMDE , TEKNOLOJIDE, ATOMLARA HUKUM EDEN NETRONLARLA , PLOTONLARLA ZERREDEN KURREYE MAKRO VE MIKRO KOSMAOS DENEN EVREN KAINAT. DA YILDIZLARA, GEZEGENLERE FELEK I PERVANE OLAN GUNESE ALEMIN HAYATI , YUCE YARADANI , KJAINATIN EFENDISI , KUN EMRI ILE VUKU BULAN TECELLISINDE , ILAHI VAHIY KAIDELERINI DESTUR EDINEN IMANI TAM MUMINLER HORMETINE = BU DUNYADAN GOCEN ERVAHA EL FATIHA NIDALARI ILE KALANLARA SABIR, SAGLIK, VE SELAMET ILE CENNETI ALADA BIR KOSKTE SAHIP OLAM IMUDI ISRARI TEMENNISI ILE BILIM OTESI CAGIN TEKNIK, METOD, VE INKISAFINDA VUKU BULAN DIGITAL VE TEKNOILOJIK TUM GELISMELERE ACIK , GLOBAL DUNYANIN PARCASI, DUNYA ILE ENTEGRE BIR BUYUK MUASIR MEDENIYET MUCADELESINDE ZAFER, MUZAFFERIYAT ILEL EBED TURKUN NEZDINDA TUM ISLAM ALEMININ VE DUNYA AHALISI MILLETLERIN ASGARI MUSTEREKLERLE DIALOG, DAYANISMA VE ISBIRLIGINDE UMUTLU, UMITLI VE SAGLIKLI AFIYETLI, HUZUR DOLU BIR DUNYA DILEKLERI ILE METINREALIST BLOK UMA HOSGELDINIZ , SEREF VERDINIZ.

ADALET DIN VE IMAN YOLU

Hayat felsefemizin, sadece ahlaki degil, buyuk erdemler ile donatilan insanligimizin ilahi yaradanin bize verdigi fitrat ile namusu, serefi, idealleri, umutlari , dini, milli ve manevi dunyamizin bize allahin bahs edip verdigi hasletleri, kibirsiz bir gurur, ile kendi kisiligimizde tasiyan, Yuce yaradanin lutfi ile bize verdigi hasletleri , inadina adaleti, insan, doga, ve cevremizi, butun dogalligi ile yasamak ve yasatmak, ulkumuz daima, buyuklere saygi, kucuklere sevgi, sevkat , merhamet ile ruhumuzu , muzik , sanat, edebiyat , siir , roman , guzel sanatlar ile saglikli mutlu , umitli yarinlar dileklerimle. dolu dopdolu hayirli, hasenatli, seytani, tagudi, ve iblisi def ile lanetliyelim ve rahmani olan temiz, helal, ar, ve namus iffet haysiyet ile yasmayi nasip etsin yuce allahimiz diyerek temmeni ederimki tecelli eden hayatimizin bize nasip ve kismet ettigi yasama sevinci, huzur ve afiyeti ramazan ayi boyunca ve yillarca suren su kisa omrumuzde gunahlarimizi bagislayan rabbimizden tovbe ve niyaz ile dualarimizin kabulu hormetine el fatiha butun bize hakki gecen ruhlar icin okuyalim amin.

SIIR DUNYASI

SIIR DUNYASI
OSMANLI TURK SIIRLERI TIKLA

Turk Islam Sentezi

Turk Islam Sentezi
resime tikla

ALLAH ICIN DUA

ALLAH ICIN DUA
ISLAMDA DUA TIKLA

HOLLANDADA CICEK BAHCESI

HOLLANDADA CICEK BAHCESI
HOLLANDADA CICIEK BAHCESI TIKLA

TESTIDEN SU ICEN KOYLU KIZI

TESTIDEN SU ICEN KOYLU KIZI
KOYHAYATI

Populaire berichten

Blogarchief

ne mutlu turkum diyene

ne mutlu turkum diyene
NE MUTLU TURKUM DIYENE

Uzun Lafın Kısası...: Buna bizim oralarda "Huzur" diyorlar.

Uzun Lafın Kısası...: Buna bizim oralarda "Huzur" diyorlar.
yesilin denizi , huzurun ve mutlulugun beldesi

GUZEL YAZILAR

GUZEL YAZILAR
Guzel sozler

Pagina's